Word İle Çizgili Kağıt Basmak

Soru: Bilgisayarım var ve Word for Windows kullanıyorum. Ancak her zaman yazı yazmak için bilgisayar kullanan biri değilim. Bazı zamanlarda elle yazı yazmak gerektiğinde çizgili kağıda ihtiyacım oluyor. Ancak aradığım zaman çizgili kağıt bulamıyorum. Word for Windows ile çizgili kağıt basmanın en kolay yolu nedir?

Cevap: Word for Windows ile çizgili kağıt basmanın bir kaç yolu var, size bunlardan en kolayını göstermek istiyorum. Bu püf noktası Word 6.0 ve Word 95 için geçerlidir. Bütün yapacağınızı aşağıdaki kutuda görülen adımları takip etmek.

1) Yeni, boş bir belgede Dosya menüsünden Sayfa Yapısı komutunu çalıştırın. Dört marj ayarını da 1.5 cm yapın ve Tamam düğmesine basın.

2) Biçim menüsünden Kenarlıklar ve Gölgeleme komutunu çalıştırın. Ekrana gelen diyalog kutusunun kenarlık örneği penceresinin tam ortasına bir kere tıklayın ve bir çizgi oluşmasını sağlayın. Daha sonra çizgili kağıtta görünmesini istediğiniz çizgi kalınlığını bu pencerenin sağ tarafından seçin. Size tavsiyemiz çizgi genişliği olarak default ayar olan "¾ nk" kullanmanızdır. Ayarınızı yaptıktan sonra Tamam düğmesine basın.

3) Araç çubuğunda punto büyüklüğünü 24 yapın. Bu punto, çizgilerin arasındaki uzaklığı belirleyecektir. Buradan değişik bir ayar seçerek çizgilerin arasındaki uzaklığı istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. 24 ortalama bir rakamdır.

4) Belge içerisinde tuşuna basarak çizgileri ekleyin, ikinci sayfaya gelene kadar tuşuna basmaya devam edin. İkinci sayfaya gelince, tuşuna basarak birinci sayfaya geri gelin.

5) kağıt boyutunu, çizgi aralığını ve çizgi kalınlığını test etmek için bir test sayfası bastırın. Eğer beğenmediğiniz bir şeyler varsa düzeltin. Çizgi aralığını değiştirmek istiyorsanız ctrl - B tuşuna basarak bütün sayfayı seçili duruma getirin ve punto büyüklüğü ile oynayın. Işte bu kadar.